22.2.2021 17:08 | |||||
Tuomarineuvosto | Kilpailuradan tiedot | ||||
---|---|---|---|---|---|
Tekninen asiantuntija(TD): | Prykäri Jussi (FIN) | Nimi: | Laajavuori kilpa 5km | ||
Avustava TD: | Haapamäki-Syrjälä Jonna (FIN) | Korkeusero (HD): | 41 | ||
Suurin nousu (MC): | 38 | ||||
Kilpailun johtaja: | Hilden Sami (FIN) | Kokonaisnousu (TC): | 186 | ||
Kilpailusihteeri: | ( ) | Kierroksen pituus: | 4837 | ||
Kierrosten määrä: | 2-4 | ||||
Säätiedot | Lumitilanne | ||||
Säätila: | Partly Cloudy | Lumiolosuhteet: | Powder | ||
Ilman lämpötila: | -6 | Lumen lämpötila: | -4 |
Kilpailun sarjat: N17; N18; N20; N23; M17; M18; M20; M23
N17 | Naiset 17 vuotta 10 km P, tilanne | ||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Nora Kytäjä | Skiteam 105 | 30:29.5 | 14:46.7 (2.) | |
2. | Silva Kemppi | Espoon Hiihtoseura | 30:52.2 | 22.7 | 14:50.4 (3.) |
3. | Peppi Leppälä | Reisjärven Pilke | 30:56.9 | 27.4 | 14:36.1 (1.) |
4. | Selene Rossi | Espoon Hiihtoseura | 31:03.5 | 34.0 | 15:01.6 (5.) |
5. | Hanna Niskanen | Visa Ski Team Kemi | 31:13.4 | 43.9 | 14:55.3 (4.) |
6. | Melia Palsinajärvi | Kaipolan Vire | 31:18.7 | 49.2 | 15:01.9 (6.) |
7. | Wilma Lax | Borgå Akilles | 31:23.6 | 54.1 | 15:05.5 (7.) |
8. | Emmi Henriksson | Ylöjärven Ryhti | 31:26.9 | 57.4 | 15:18.4 (12.) |
9. | Ada Aarnio | Kangasalan Kisa | 31:28.9 | 59.4 | 15:06.9 (8.) |
10. | Ella Noora Haapalehto | Lempäälän Kisa | 31:39.7 | 1:10.2 | 15:08.5 (9.) |
11. | Maija Borén | Kontiolahden Urheilijat | 31:44.2 | 1:14.7 | 15:14.2 (10.) |
12. | Annu Virtanen | Espoon Hiihtoseura | 31:48.2 | 1:18.7 | 15:18.1 (11.) |
13. | Sini Hietamäki | Seinäjoen Hiihtoseura | 32:12.5 | 1:43.0 | 15:33.2 (14.) |
14. | Krista Manninen | Nakkilan Vire | 32:13.0 | 1:43.5 | 15:21.9 (13.) |
15. | Venla Haataja | Ylöjärven Ryhti | 32:20.0 | 1:50.5 | 15:45.7 (16.) |
16. | Wiivi Karhumaa | Lahden Hiihtoseura | 32:48.7 | 2:19.2 | 15:40.3 (15.) |
17. | Sirja Tyystjärvi | Vähänkyrön Viesti | 32:55.4 | 2:25.9 | 15:55.2 (19.) |
18. | Sanni Vuollet | Kalajoen Junkkarit | 32:57.6 | 2:28.1 | 15:57.5 (21.) |
19. | Lotte-Line Ekström | Skiteam 105 | 32:59.2 | 2:29.7 | 15:53.5 (18.) |
20. | Linda Hyöty | IF Femman | 33:11.5 | 2:42.0 | 16:06.9 (28.) |
21. | Lotta Kairikko | Savonlinnan Hiihtoseura | 33:16.1 | 2:46.6 | 16:05.6 (26.) |
22. | Aida Koivisto | Seinäjoen Hiihtoseura | 33:21.4 | 2:51.9 | 16:30.6 (37.) |
23. | Emma Korhonen | IF Femman | 33:26.0 | 2:56.5 | 15:51.9 (17.) |
24. | Heini Vuori | Nakkilan Vire | 33:30.9 | 3:01.4 | 15:58.6 (23.) |
25. | Pauliina Pirinen | Ski Jyväskylä | 33:31.7 | 3:02.2 | 15:57.9 (22.) |
26. | Ella Tammi | Simon Kiri | 33:36.2 | 3:06.7 | 16:01.7 (24.) |
27. | Jessica Junkkala | Vammalan Seudun Voima | 33:42.9 | 3:13.4 | 15:56.8 (20.) |
28. | Veera Väisänen | Lahden Hiihtoseura | 33:48.4 | 3:18.9 | 16:18.8 (32.) |
29. | Sara Niskanen | Visa Ski Team Kemi | 33:52.2 | 3:22.7 | 16:19.2 (33.) |
30. | Emelie Hägglund | Borgå Akilles | 33:53.0 | 3:23.5 | 16:26.3 (36.) |
31. | Emilia Johansson | Pargas IF | 33:59.0 | 3:29.5 | 16:21.1 (35.) |
32. | Iina Savolainen | Siilinjärven Hiihtoseura | 34:02.1 | 3:32.6 | 16:12.7 (29.) |
33. | Veera Tammi | Simon Kiri | 34:02.2 | 3:32.7 | 16:14.4 (30.) |
34. | Teodora Westerlund | IF Brahe | 34:05.3 | 3:35.8 | 16:02.5 (25.) |
35. | Aino Hämäläinen | Vehkalahden Veikot | 34:10.0 | 3:40.5 | 16:06.4 (27.) |
36. | Enni-Sofia Saari | Ylivieskan Kuula | 34:13.6 | 3:44.1 | 16:15.8 (31.) |
37. | Katriina Vuollet | Kalajoen Junkkarit | 34:17.6 | 3:48.1 | 16:31.6 (38.) |
38. | Pinja Yläharju | Puumalan Hiihtäjät | 34:23.1 | 3:53.6 | 16:19.9 (34.) |
39. | Ilona Lampila | Vammalan Seudun Voima | 34:31.3 | 4:01.8 | 16:39.3 (42.) |
40. | Andréa Nyberg | Pargas IF | 34:33.6 | 4:04.1 | 16:36.1 (41.) |
41. | Jenna Ylönen | Pargas IF | 34:37.1 | 4:07.6 | 16:42.0 (43.) |
42. | Riina Taskila | Haapaveden Urheilijat | 34:38.2 | 4:08.7 | 16:32.0 (40.) |
42. | Felicia Granholm | Vörå IF | 34:38.2 | 4:08.7 | 16:31.8 (39.) |
44. | Kiia Karttunen | Savonlinnan Hiihtoseura | 34:51.2 | 4:21.7 | 16:44.9 (46.) |
45. | Aino Risku | Keravan Urheilijat | 34:52.5 | 4:23.0 | 16:42.1 (44.) |
46. | Pauliina Koivuniemi | Tampereen Pyrintö | 34:56.8 | 4:27.3 | 16:59.6 (51.) |
47. | Riina Alarotu | Hämeenlinnan Hiihtoseura | 35:09.4 | 4:39.9 | 16:55.2 (49.) |
48. | Lyydia Rainio | Vantaan Hiihtoseura | 35:13.9 | 4:44.4 | 16:52.9 (48.) |
49. | Miina Koivisto | Sievin Sisu | 35:34.3 | 5:04.8 | 16:55.3 (50.) |
50. | Aino Manner | Noormarkun Nopsa | 35:46.6 | 5:17.1 | 17:19.5 (54.) |
51. | Jasmin Turunen | Lappeen Riento | 35:49.2 | 5:19.7 | 17:40.0 (59.) |
52. | Amanda Yli-Futka | Nakkilan Vire | 35:51.0 | 5:21.5 | 16:52.1 (47.) |
53. | Noora Nummila | Espoon Hiihtoseura | 35:57.8 | 5:28.3 | 17:03.7 (53.) |
54. | Ida Roponen | Visa Ski Team Kemi | 36:03.8 | 5:34.3 | 17:30.1 (55.) |
55. | Elina Sainio | Lappeen Riento | 36:23.7 | 5:54.2 | 17:34.9 (56.) |
56. | Siiri Peura | Kauhajoen Karhu | 36:44.7 | 6:15.2 | 17:39.2 (58.) |
57. | Heli Korpi | Aavasaksan Urheilijat | 37:13.6 | 6:44.1 | 17:49.2 (61.) |
58. | Anni Niku | Haapaveden Urheilijat | 37:13.8 | 6:44.3 | 17:36.1 (57.) |
59. | Venla Koivula | Seinäjoen Hiihtoseura | 37:16.7 | 6:47.2 | 17:46.6 (60.) |
60. | Siiri Tossavainen | Äänekosken Huima | 37:21.0 | 6:51.5 | 17:56.8 (62.) |
61. | Ella Sytelä | Vantaan Hiihtoseura | 38:10.1 | 7:40.6 | 18:08.1 (63.) |
DNF | Venla Heinimaa | Kangasalan Kisa | 16:43.9 (45.) | ||
DNF | Hanna Soronen | Iin Hiihtoseura | 17:00.1 (52.) | ||
DNS | Venla Miettinen | Mikkelin Hiihtäjät | |||
DNS | Siiri Heikkilä | Nakkilan Vire | |||
Sarjaluettelo |
N18 | Naiset 18 vuotta 10 km P, tilanne | ||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Fanny Kukonlehto | Tampereen Pyrintö | 29:46.4 | 14:28.0 (1.) | |
2. | Sanni Räisänen | Ski Jyväskylä | 30:05.0 | 18.6 | 14:28.2 (2.) |
3. | Elsa Torvinen | Ylöjärven Ryhti | 30:07.4 | 21.0 | 14:33.6 (3.) |
4. | Maija Tiainen | Savonlinnan Hiihtoseura | 30:40.9 | 54.5 | 14:51.5 (6.) |
5. | Iiris Helander | Ski Jyväskylä | 30:47.3 | 1:00.9 | 14:48.6 (4.) |
6. | Iida Vuollet | Kalajoen Junkkarit | 30:58.3 | 1:11.9 | 14:51.9 (7.) |
7. | Eevi-Inkeri Tossavainen | Savonlinnan Hiihtoseura | 31:03.9 | 1:17.5 | 14:49.6 (5.) |
8. | Felicia Krook | Närpes Kraft Skidförening | 31:35.8 | 1:49.4 | 15:21.0 (9.) |
9. | Siiri Rasimus | Ski Jyväskylä | 31:36.6 | 1:50.2 | 14:58.7 (8.) |
10. | Pinja Aaltonen | Espoon Hiihtoseura | 31:55.9 | 2:09.5 | 15:23.4 (10.) |
11. | Eeva Haasanen | Vantaan Hiihtoseura | 32:14.6 | 2:28.2 | 15:33.5 (13.) |
12. | Frida Häggkvist | Närpes Kraft Skidförening | 32:20.8 | 2:34.4 | 15:27.6 (11.) |
13. | Ilana Onnela | Skiteam 105 | 32:25.7 | 2:39.3 | 15:33.9 (14.) |
14. | Helmiina Lantta | Savonlinnan Hiihtoseura | 32:53.4 | 3:07.0 | 15:48.9 (15.) |
15. | Siiri Kejonen | Hollolan Urheilijat -46 | 32:59.2 | 3:12.8 | 16:04.6 (19.) |
16. | Kerttu Pirneskoski | Visa Ski Team Kemi | 33:02.3 | 3:15.9 | 16:01.0 (18.) |
17. | Saimi Lupala | Österby Sportklubb | 33:20.6 | 3:34.2 | 15:53.8 (16.) |
18. | Iida Haukilahti | Vetelin Urheilijat | 33:25.7 | 3:39.3 | 15:27.7 (12.) |
19. | Ronja Haavisto | Tampereen Pyrintö | 33:26.1 | 3:39.7 | 16:07.5 (20.) |
20. | Alisa Vuollet | Kalajoen Junkkarit | 33:39.0 | 3:52.6 | 16:00.2 (17.) |
21. | Frida Achrén | Oravais IF | 34:23.2 | 4:36.8 | 16:37.6 (24.) |
22. | Venla Pesonen | Ski Jyväskylä | 34:27.7 | 4:41.3 | 16:36.9 (23.) |
23. | Linnea Källbacka | Vörå IF | 34:30.9 | 4:44.5 | 16:48.2 (30.) |
24. | Venla Järvelä | Vuokatti Ski Team Kainuu | 34:32.5 | 4:46.1 | 16:23.0 (21.) |
25. | Varpu-Sofia Heinonen | Keuruun Kisailijat | 34:40.7 | 4:54.3 | 16:44.0 (28.) |
26. | Tiina Niskanen | Nilsiän Nujakka | 34:48.2 | 5:01.8 | 16:37.7 (25.) |
27. | Aino Pääkkönen | Ski Jyväskylä | 34:48.7 | 5:02.3 | 16:40.3 (27.) |
28. | Sanni Pulkkinen | Visa Ski Team Kemi | 34:50.6 | 5:04.2 | 16:29.4 (22.) |
29. | Vilma Pylkkänen | Savonlinnan Hiihtoseura | 34:56.1 | 5:09.7 | 16:39.7 (26.) |
30. | Saara Mattila | Valkeakosken Haka | 35:01.3 | 5:14.9 | 16:44.2 (29.) |
31. | Evelina Österberg | Oravais IF | 35:13.0 | 5:26.6 | 16:50.0 (31.) |
32. | Nea Vähäsarja | Vantaan Hiihtoseura | 35:15.4 | 5:29.0 | 17:06.3 (35.) |
33. | Silja Lamminmäki | Kangasalan Kisa | 35:20.2 | 5:33.8 | 16:57.3 (32.) |
34. | Viivi Syrjä | Kinnulan Kinuski Team | 35:36.6 | 5:50.2 | 16:58.2 (33.) |
35. | Sara Laurén | Pargas IF | 35:42.5 | 5:56.1 | 17:20.8 (37.) |
36. | Inka Remes | Keuruun Kisailijat | 35:43.6 | 5:57.2 | 17:02.2 (34.) |
37. | Matleena Palonen | Ylöjärven Ryhti | 36:26.6 | 6:40.2 | 17:34.5 (39.) |
38. | Nanna Rauos | Kouvolan Hiihtoseura | 36:50.3 | 7:03.9 | 17:39.1 (40.) |
39. | Noora Daavitsainen | Keravan Urheilijat | 36:58.3 | 7:11.9 | 17:17.5 (36.) |
40. | Veera Kiljunen | Puumalan Hiihtäjät | 37:20.0 | 7:33.6 | 17:26.4 (38.) |
41. | Viivi Jylänki | Haapaveden Urheilijat | 37:48.3 | 8:01.9 | 17:45.5 (41.) |
42. | Hilda Salonen | Vantaan Hiihtoseura | 38:02.3 | 8:15.9 | 18:09.6 (42.) |
43. | Ronja Pöyhönen | Kuhmo-Ski | 38:58.9 | 9:12.5 | 18:34.4 (43.) |
DNS | Kati Vertanen | Saarijärven Pullistus | |||
DNS | Elviira Peltonen | Jämsänkosken Ilves | |||
DNS | Venny Lundberg | Tampereen Pyrintö | |||
Sarjaluettelo |
N20 | Naiset 20 vuotta 15 km P, tilanne | |||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Vilma Ryytty | Iisalmen Visa | 43:24.6 | 13:53.6 (2.) | 28:27.0 (1.) | |
2. | Siiri Kaijansinkko | Lappeen Riento | 43:25.7 | 1.1 | 13:46.3 (1.) | 28:27.0 (1.) |
3. | Ida Haapala | Espoon Hiihtoseura | 44:15.3 | 50.7 | 14:17.1 (3.) | 28:57.8 (3.) |
4. | Tuuli Raunio | Kankaantaan Kisa | 45:10.1 | 1:45.5 | 14:35.6 (5.) | 29:37.2 (4.) |
5. | Hilla Niemelä | Ikaalisten Urheilijat | 45:40.1 | 2:15.5 | 14:35.8 (6.) | 29:51.4 (5.) |
6. | Vilja Kauranen | Espoon Hiihtoseura | 46:10.7 | 2:46.1 | 14:39.3 (7.) | 30:10.1 (6.) |
7. | Aino Pihlava | Kankaantaan Kisa | 46:25.1 | 3:00.5 | 14:54.0 (11.) | 30:20.9 (7.) |
8. | Suvi Leinonen | Kainuun Hiihtoseura | 46:27.0 | 3:02.4 | 14:47.1 (9.) | 30:25.1 (8.) |
9. | Jonna Vestenius | Visa Ski Team Kemi | 46:36.4 | 3:11.8 | 15:06.5 (12.) | 30:34.7 (11.) |
10. | Roosa Riikola | Ylikiimingin Nuijamiehet | 46:36.7 | 3:12.1 | 14:48.8 (10.) | 30:29.2 (9.) |
11. | Iitu Vuorma | Liperin Hiihtoseura | 47:13.3 | 3:48.7 | 15:12.3 (14.) | 30:53.7 (12.) |
12. | Elisa Mattila | Kouvolan Hiihtoseura | 47:16.5 | 3:51.9 | 14:45.3 (8.) | 30:32.8 (10.) |
13. | Sara Niittyviita | Hollolan Urheilijat -46 | 47:38.7 | 4:14.1 | 15:14.5 (15.) | 31:07.1 (13.) |
14. | Venla Rantala | Vehkalahden Veikot | 48:07.6 | 4:43.0 | 15:22.6 (18.) | 31:27.8 (15.) |
15. | Rebecca Lönnqvist | Pargas IF | 48:12.6 | 4:48.0 | 15:15.8 (16.) | 31:19.3 (14.) |
16. | Veera Kontkanen | Liperin Hiihtoseura | 48:27.0 | 5:02.4 | 15:41.9 (22.) | 31:45.2 (16.) |
17. | Vilma Kanerva | Valkeakosken Haka | 48:35.4 | 5:10.8 | 15:47.7 (23.) | 31:48.4 (17.) |
18. | Hannah Smart | Iisalmen Visa | 48:53.3 | 5:28.7 | 15:49.0 (24.) | 32:15.7 (18.) |
19. | Emilia Irvankoski | Ounasvaaran Hiihtoseura | 49:19.6 | 5:55.0 | 15:57.8 (25.) | 32:23.3 (20.) |
20. | Laura Kankkunen | Keravan Urheilijat | 49:29.2 | 6:04.6 | 16:01.2 (27.) | 32:33.8 (23.) |
21. | Peppi Salonen | Kaipolan Vire | 49:38.6 | 6:14.0 | 15:41.3 (20.) | 32:27.7 (22.) |
22. | Nina Vänskä | Rantasalmen Urheilijat | 49:41.6 | 6:17.0 | 16:15.6 (28.) | 32:46.0 (25.) |
23. | Henna Hamari | Visa Ski Team Kemi | 49:42.7 | 6:18.1 | 15:36.0 (19.) | 32:22.2 (19.) |
24. | Eerika Konu | Kokkolan Veikot | 49:50.8 | 6:26.2 | 15:41.4 (21.) | 32:25.6 (21.) |
25. | Meri Hakala | Espoon Hiihtoseura | 50:10.2 | 6:45.6 | 15:59.9 (26.) | 32:45.8 (24.) |
26. | Henna Korpi | Aavasaksan Urheilijat | 50:35.9 | 7:11.3 | 16:25.3 (32.) | 33:20.3 (28.) |
27. | Josephine Sundqvist | IF Femman | 51:00.2 | 7:35.6 | 16:15.7 (29.) | 33:13.4 (26.) |
28. | Aino Soininen | Espoon Hiihtoseura | 51:18.0 | 7:53.4 | 16:28.3 (34.) | 33:13.5 (27.) |
29. | Emilia Kähkönen | Ounasvaaran Hiihtoseura | 51:35.8 | 8:11.2 | 16:28.8 (35.) | 33:54.3 (30.) |
30. | Kaarina Nurminen | Kangasalan Kisa | 51:58.3 | 8:33.7 | 16:27.9 (33.) | 33:54.2 (29.) |
31. | Sofia Tivinen | Mikkelin Hiihtäjät | 52:21.6 | 8:57.0 | 16:20.2 (31.) | 33:56.2 (31.) |
32. | Linnea Backman | IF Femman | 53:45.3 | 10:20.7 | 15:18.7 (17.) | 35:03.1 (33.) |
33. | Aino-Kaisa Taipale | Kouvolan Hiihtoseura | 54:21.3 | 10:56.7 | 17:21.9 (40.) | 35:41.3 (36.) |
34. | Katri Saavalainen | Sysmän Sisu | 55:05.6 | 11:41.0 | 17:02.4 (39.) | 35:29.6 (35.) |
35. | Riina Niskanen | Nilsiän Nujakka | 55:22.9 | 11:58.3 | 17:23.7 (41.) | 36:06.5 (37.) |
36. | Vilma Sytelä | Vantaan Hiihtoseura | 1:11:41.1 | 28:16.5 | 22:20.8 (42.) | 46:44.1 (38.) |
DNF | Aada Peltola | Visa Ski Team Kemi | 16:44.0 (36.) | 34:48.8 (32.) | ||
DNF | Nea Kytäjä | Skiteam 105 | 16:56.4 (38.) | 35:22.4 (34.) | ||
DNF | Anni Lindroos | Pargas IF | 14:32.8 (4.) | - (-) | ||
DNF | Lotta Kurttila | Liperin Hiihtoseura | 15:10.2 (13.) | - (-) | ||
DNF | Wilma Westerlund | Pargas IF | 16:16.3 (30.) | - (-) | ||
DNF | Anni-Maija Laurikainen | Visa Ski Team Kemi | 16:46.0 (37.) | - (-) | ||
DNF | Elisa Reijonen | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | - (-) | - (-) | ||
DNS | Aino Vuorinen | Valkeakosken Haka | ||||
DNS | Julia Junkkala | Kankaantaan Kisa | ||||
DNS | Vilma Tuominen | Tampereen Pyrintö | ||||
Sarjaluettelo |
N23 | Naiset 23 vuotta 15 km P, tilanne | |||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Emmi Lämsä | Visa Ski Team Kemi | 43:52.5 | 13:55.3 (1.) | 28:34.1 (1.) | |
2. | Jasmin Kähärä | Mikkelin Hiihtäjät | 44:05.0 | 12.5 | - (-) | 28:52.3 (2.) |
3. | Rebecca Immonen | Nastolan Naseva | 44:53.3 | 1:00.8 | 14:08.1 (2.) | 29:13.7 (3.) |
4. | Linnea Henriksson | IF Femman | 45:22.3 | 1:29.8 | 14:14.7 (3.) | 29:25.9 (4.) |
5. | Josefiina Böök | Jämin Jänne | 45:45.1 | 1:52.6 | 14:43.8 (7.) | 30:09.8 (8.) |
6. | Tiia Olkkonen | Haapajärven Kiilat | 45:58.5 | 2:06.0 | 14:15.0 (4.) | 30:05.0 (7.) |
7. | Amanda Saari | Tampereen Pyrintö | 46:11.2 | 2:18.7 | 14:38.2 (5.) | 30:00.5 (6.) |
8. | Noora Tivinen | Mikkelin Hiihtäjät | 46:13.5 | 2:21.0 | 14:39.7 (6.) | 29:56.4 (5.) |
9. | Anni Huovinen | Puijon Hiihtoseura | 47:08.5 | 3:16.0 | 14:51.1 (8.) | 30:51.3 (10.) |
10. | Riina Perkiö | Vantaan Hiihtoseura | 47:23.6 | 3:31.1 | 15:12.7 (14.) | 31:09.8 (14.) |
11. | Klaara Leponiemi | Viialan Viri | 47:29.9 | 3:37.4 | 15:06.3 (12.) | 30:50.5 (9.) |
12. | Sandra Jordman | Norrvalla Ski Team | 47:30.2 | 3:37.7 | 14:51.3 (9.) | 30:53.4 (12.) |
13. | Eveliina Toivanen | Visa Ski Team Kemi | 47:38.3 | 3:45.8 | 14:59.4 (10.) | 30:52.3 (11.) |
14. | Amanda Nyfors | IF Brahe | 47:40.2 | 3:47.7 | 15:06.2 (11.) | 31:06.7 (13.) |
15. | Eveliina Korva | Kuusamon Erä-Veikot | 48:07.4 | 4:14.9 | 15:18.0 (15.) | 31:28.6 (16.) |
16. | Saana Vuolle | Tampereen Pyrintö | 48:17.0 | 4:24.5 | 15:07.8 (13.) | 31:19.2 (15.) |
17. | Ella Anttola | Visa Ski Team Kemi | 48:48.2 | 4:55.7 | 15:23.8 (16.) | 31:42.5 (17.) |
18. | Emma Jyrkinen | Imatran Urheilijat | 48:55.6 | 5:03.1 | 15:26.4 (18.) | 31:54.5 (18.) |
19. | Anniina Neuvonen | Mikkelin Hiihtäjät | 49:29.8 | 5:37.3 | 15:31.8 (19.) | 32:23.2 (20.) |
20. | Sofia Joronen | Seinäjoen Hiihtoseura | 49:51.0 | 5:58.5 | 15:47.4 (20.) | 32:33.3 (21.) |
21. | Emmi Hakomäki | Jämin Jänne | 49:53.1 | 6:00.6 | 15:26.3 (17.) | 32:02.0 (19.) |
22. | Minerva Karppanen | Kiteen Urheilijat | 50:21.6 | 6:29.1 | 16:00.5 (22.) | 33:02.5 (22.) |
23. | Ronja Linna | Ski Jyväskylä | 50:50.2 | 6:57.7 | 16:20.9 (24.) | 33:20.0 (23.) |
24. | Bettina Wikström | Perniön Urheilijat | 52:25.8 | 8:33.3 | 16:50.4 (26.) | 34:21.0 (24.) |
25. | Katriina Autti | Team Skiers | 53:19.8 | 9:27.3 | 17:10.9 (27.) | 34:54.2 (25.) |
26. | Silja Saarela | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 53:56.7 | 10:04.2 | 16:41.9 (25.) | 35:02.7 (26.) |
27. | Essi Lievonen | Hollolan Urheilijat -46 | 55:11.6 | 11:19.1 | 17:21.3 (28.) | 35:43.6 (27.) |
DNF | Reetta Silvasti | Puijon Hiihtoseura | 15:57.1 (21.) | - (-) | ||
DNF | Katariina Neuvonen | Mikkelin Hiihtäjät | 16:01.6 (23.) | - (-) | ||
DNF | Rebecca Ehrnrooth | Espoon Hiihtoseura | - (-) | - (-) | ||
DNS | Sonja Eskelinen | Vantaan Hiihtoseura | ||||
Sarjaluettelo |
M17 | Miehet 17 vuotta 15 km P, tilanne | |||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Niilo Mäkinen | Puijon Hiihtoseura | 39:59.3 | 12:50.4 (2.) | 26:10.4 (1.) | |
2. | Jalmari Bergqvist | Puijon Hiihtoseura | 40:06.4 | 7.1 | 12:45.4 (1.) | 26:12.7 (2.) |
3. | Akseli Pitkänen | Teiskon Urheilijat | 41:16.2 | 1:16.9 | 13:16.8 (8.) | 27:02.9 (4.) |
4. | Otto Hirvilampi | Ähtärin Urheilijat | 41:25.2 | 1:25.9 | 13:17.7 (9.) | 27:06.7 (7.) |
5. | Lauri Saarinen | Kalannin Vankka | 41:25.3 | 1:26.0 | 13:03.6 (3.) | 26:56.4 (3.) |
6. | Lukas Kuuttinen | Närpes Kraft Skidförening | 41:29.2 | 1:29.9 | 13:17.9 (10.) | 27:03.8 (5.) |
7. | Pyry Riissanen | Espoon Hiihtoseura | 41:34.4 | 1:35.1 | 13:12.5 (5.) | 27:04.2 (6.) |
8. | Jirka Oja | Kalajoen Junkkarit | 41:49.5 | 1:50.2 | 13:07.3 (4.) | 27:10.6 (8.) |
9. | Herman Happonen | Puijon Hiihtoseura | 41:55.4 | 1:56.1 | 13:14.4 (6.) | 27:12.9 (9.) |
10. | Pauli Vuorma | Liperin Hiihtoseura | 42:01.3 | 2:02.0 | 13:16.7 (7.) | 27:28.4 (10.) |
11. | Elliot Fjeldkåsa | Espoon Hiihtoseura | 42:13.3 | 2:14.0 | 13:24.8 (12.) | 27:30.9 (11.) |
12. | Heikki Sumanen | Espoon Hiihtoseura | 42:35.4 | 2:36.1 | 13:48.3 (19.) | 27:58.4 (14.) |
13. | Anton Packalén | Espoon Hiihtoseura | 42:36.7 | 2:37.4 | 13:25.3 (13.) | 27:44.9 (13.) |
14. | Mikael Koivisto | Keravan Urheilijat | 42:39.3 | 2:40.0 | 13:23.3 (11.) | 27:36.7 (12.) |
15. | Jesse Kähärä | Mikkelin Hiihtäjät | 43:19.3 | 3:20.0 | 13:38.9 (15.) | 28:15.2 (16.) |
16. | Tomi Sandberg | IF Sibbo-Vargarna | 43:26.1 | 3:26.8 | 13:56.4 (22.) | 28:23.6 (17.) |
17. | Eino Haara | Pakilan Veto | 43:30.0 | 3:30.7 | 14:23.1 (39.) | 28:37.9 (22.) |
18. | Rauli Aho | Valkeakosken Haka | 43:36.1 | 3:36.8 | 13:51.7 (20.) | 28:33.2 (19.) |
19. | Roni-Eemil Norrbacka | Hollolan Urheilijat -46 | 43:36.6 | 3:37.3 | 13:54.1 (21.) | 28:33.4 (20.) |
20. | Elmeri Syrjälä | Valkeakosken Haka | 43:37.7 | 3:38.4 | 13:38.8 (14.) | 28:07.6 (15.) |
21. | Eetu Takomo | Skiteam 105 | 43:48.2 | 3:48.9 | 13:45.9 (18.) | 28:29.8 (18.) |
22. | Valtteri Leskelä | Haapajärven Kiilat | 43:52.1 | 3:52.8 | 13:58.9 (25.) | 28:35.2 (21.) |
23. | Väinö Kontkanen | Liperin Hiihtoseura | 43:53.3 | 3:54.0 | 14:06.5 (31.) | 28:44.5 (25.) |
24. | Jakob Ehrs | Vörå IF | 43:57.2 | 3:57.9 | 13:57.3 (24.) | 28:41.8 (24.) |
25. | Verneri Tanninen | Valkeakosken Haka | 44:12.8 | 4:13.5 | 13:40.1 (16.) | 28:37.9 (22.) |
26. | Leevi Tarjanne | Espoon Hiihtoseura | 44:16.1 | 4:16.8 | 14:04.2 (28.) | 28:54.2 (27.) |
27. | Onni Tiira | Tampereen Pyrintö | 44:20.1 | 4:20.8 | 14:06.2 (30.) | 28:54.3 (28.) |
28. | Matti Mansikka | Liperin Hiihtoseura | 44:22.8 | 4:23.5 | 14:01.9 (26.) | 28:52.1 (26.) |
29. | Jaakko Salomäki | Keravan Urheilijat | 44:33.3 | 4:34.0 | 14:04.4 (29.) | 28:57.5 (29.) |
30. | Konsta Soikkeli | Kymin Koskenpojat | 44:35.4 | 4:36.1 | 14:21.0 (37.) | 29:08.3 (31.) |
31. | Juho Keskinen | Lempäälän Kisa | 44:41.3 | 4:42.0 | 14:03.5 (27.) | 29:14.6 (33.) |
32. | Juho Länsiluoto | Pakilan Veto | 44:44.5 | 4:45.2 | 14:23.4 (40.) | 29:28.3 (36.) |
33. | Rasmus Saarinen | Lahden Hiihtoseura | 44:45.8 | 4:46.5 | 13:57.1 (23.) | 29:14.0 (32.) |
34. | Jussi Ankelo | Skiteam 105 | 44:58.1 | 4:58.8 | 14:14.1 (33.) | 29:15.7 (34.) |
35. | Johannes Paaso | Visa Ski Team Kemi | 45:05.1 | 5:05.8 | 14:38.6 (44.) | 29:43.0 (39.) |
36. | Lassi Valta | Liperin Hiihtoseura | 45:05.7 | 5:06.4 | 14:17.1 (34.) | 29:22.7 (35.) |
37. | Oliver Suhonen | Hollolan Urheilijat -46 | 45:29.2 | 5:29.9 | 14:33.5 (43.) | 29:54.2 (42.) |
38. | Jami Rinta-Jaskari | Lappeen Riento | 45:31.9 | 5:32.6 | 14:18.8 (35.) | 29:30.1 (37.) |
39. | Aatu Seppänen | Kangasalan Kisa | 45:45.2 | 5:45.9 | 14:30.2 (42.) | 29:56.5 (43.) |
40. | Hannes Nurminen | Jämsänkosken Ilves | 45:52.4 | 5:53.1 | 14:27.3 (41.) | 29:45.7 (41.) |
41. | Eero Sinkko | Lappeen Riento | 45:54.7 | 5:55.4 | 14:20.9 (36.) | 29:38.2 (38.) |
42. | Mika Kärkkäinen | Norrvalla Ski Team | 46:00.2 | 6:00.9 | 14:39.2 (45.) | 30:07.5 (45.) |
43. | Robin Fransman | IF Sibbo-Vargarna | 46:05.4 | 6:06.1 | 14:47.9 (50.) | 30:22.3 (48.) |
44. | Miko Haavisto | Lahden Hiihtoseura | 46:23.5 | 6:24.2 | 14:47.5 (49.) | 30:09.6 (46.) |
45. | Antti Harjuhaahto | Team Skiers | 46:26.0 | 6:26.7 | 14:40.7 (46.) | 30:04.6 (44.) |
46. | Johannes Anttila | Ski Jyväskylä | 46:40.3 | 6:41.0 | 14:43.1 (47.) | 30:13.3 (47.) |
47. | Marius Ducander | Pargas IF | 46:59.0 | 6:59.7 | 15:22.4 (58.) | 31:08.6 (53.) |
48. | Aleksi Huttunen | Iisalmen Visa | 46:59.7 | 7:00.4 | 15:16.4 (57.) | 30:52.8 (49.) |
49. | Jesse Ylimäki | Visa Ski Team Kemi | 47:11.8 | 7:12.5 | 15:07.4 (56.) | 30:53.5 (50.) |
50. | Christoffer Ingman | Norrvalla Ski Team | 47:31.6 | 7:32.3 | 15:03.0 (53.) | 31:21.0 (54.) |
51. | Samuli Seger | Espoon Hiihtoseura | 47:35.5 | 7:36.2 | 15:01.3 (52.) | 31:00.3 (51.) |
52. | Vilho Stenman | Uuraisten Urheilijat | 47:53.6 | 7:54.3 | 15:04.9 (54.) | 31:06.6 (52.) |
53. | Tuukka Tolkkinen | Sotkamon Jymy | 48:41.2 | 8:41.9 | 14:54.8 (51.) | 31:45.1 (56.) |
54. | Ville Huuskonen | Rantasalmen Urheilijat | 48:42.4 | 8:43.1 | 15:54.0 (60.) | 31:58.3 (58.) |
55. | Arno Hautaniemi | Seinäjoen Hiihtoseura | 48:47.0 | 8:47.7 | 15:05.6 (55.) | 31:30.7 (55.) |
56. | Aleksi Murtoniemi | Espoon Hiihtoseura | 48:51.8 | 8:52.5 | 15:27.7 (59.) | 31:47.3 (57.) |
DNF | Oskari Kalliokoski | Pargas IF | 13:45.6 (17.) | 29:02.9 (30.) | ||
DNF | Juuso Kinnunen | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 14:07.5 (32.) | 29:43.4 (40.) | ||
DNF | Akseli Latvala | Ähtärin Urheilijat | 14:22.6 (38.) | - (-) | ||
DNF | Kalle Himanka | Kalajoen Junkkarit | 14:44.5 (48.) | - (-) | ||
DNS | Tuomas Laurikainen | Visa Ski Team Kemi | ||||
DNS | Daniel Onnela | Skiteam 105 | ||||
DNS | Luukas Mäkelä | Liperin Hiihtoseura | ||||
DNS | Arttu Heikkinen | Puijon Hiihtoseura | ||||
Sarjaluettelo |
M18 | Miehet 18 vuotta 15 km P, tilanne | |||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Eero Rantala | Vehkalahden Veikot | 38:29.1 | 12:13.8 (1.) | 38:02.3 (41.) | |
2. | Niko Anttola | Visa Ski Team Kemi | 38:54.6 | 25.5 | 12:23.4 (2.) | 25:22.2 (1.) |
3. | Konsta Mäntyvaara | Kankaantaan Kisa | 39:57.4 | 1:28.3 | 12:36.4 (3.) | 25:59.5 (2.) |
4. | Santeri Kirjavainen | Puijon Hiihtoseura | 40:14.0 | 1:44.9 | 12:39.2 (4.) | 26:11.4 (3.) |
5. | Elias Mäkinen | Kankaantaan Kisa | 40:15.0 | 1:45.9 | 12:52.9 (5.) | 26:20.8 (4.) |
6. | Jussi Rantala | Visa Ski Team Kemi | 40:29.6 | 2:00.5 | 12:57.1 (8.) | 26:29.2 (5.) |
7. | Luukas Siitonen | Ski Jyväskylä | 41:01.3 | 2:32.2 | 12:56.3 (7.) | 26:53.3 (7.) |
8. | Aaron Häggman | Vörå IF | 41:03.3 | 2:34.2 | 13:04.4 (9.) | 26:49.0 (6.) |
9. | Nuutti Mäkinen | Puijon Hiihtoseura | 41:29.6 | 3:00.5 | 13:06.5 (10.) | 27:01.5 (8.) |
10. | Leonard Markén | Oravais IF | 41:30.9 | 3:01.8 | 13:10.6 (13.) | 27:13.8 (10.) |
11. | Ike Melnits | Kankaantaan Kisa | 41:35.2 | 3:06.1 | 12:53.2 (6.) | 27:02.7 (9.) |
12. | Akseli Ojala | Espoon Hiihtoseura | 42:14.0 | 3:44.9 | 13:42.1 (18.) | 27:46.9 (14.) |
13. | Eemil Juntunen | Pohti SkiTeam | 42:21.2 | 3:52.1 | 13:06.9 (11.) | 41:51.6 (42.) |
14. | Rasmus Räikkönen | Imatran Urheilijat | 42:28.7 | 3:59.6 | 13:20.9 (15.) | 27:43.3 (13.) |
15. | Markus Saaranen | Ski Jyväskylä | 42:32.2 | 4:03.1 | 13:22.6 (16.) | 27:39.8 (11.) |
16. | Arttu Turtiainen | Kerimäen Urheilijat | 42:43.0 | 4:13.9 | 13:13.5 (14.) | 27:42.5 (12.) |
17. | Juuso Varis | Liperin Hiihtoseura | 42:48.2 | 4:19.1 | 13:48.4 (20.) | 28:04.2 (15.) |
18. | Jussi Raasakka | Espoon Hiihtoseura | 42:55.6 | 4:26.5 | 13:54.0 (27.) | 28:14.1 (16.) |
19. | Jacob Smeds | Oravais IF | 43:18.0 | 4:48.9 | 28:15.2 (44.) | 42:49.0 (43.) |
20. | Frans Böhm | Ski Jyväskylä | 43:31.5 | 5:02.4 | 13:51.6 (24.) | 28:23.9 (20.) |
21. | Elias Hannula | Espoon Hiihtoseura | 43:34.7 | 5:05.6 | 13:53.9 (26.) | 28:21.1 (18.) |
22. | Lauri Pulkkinen | Ski Jyväskylä | 43:36.1 | 5:07.0 | 13:53.6 (25.) | 28:23.4 (19.) |
23. | Petrus Genas | Vaasan Hiihtäjät | 43:40.4 | 5:11.3 | 13:50.2 (22.) | 28:30.8 (21.) |
24. | Lasse Komu | Iisalmen Visa | 44:02.9 | 5:33.8 | 13:50.8 (23.) | 28:39.7 (23.) |
25. | Tuukka Kupiainen | Kankaantaan Kisa | 44:06.0 | 5:36.9 | 13:46.7 (19.) | 28:36.3 (22.) |
26. | Roope Juntunen | Kangasalan Kisa | 44:09.5 | 5:40.4 | 14:05.2 (29.) | 28:50.7 (24.) |
27. | Jarkko Reijonen | Ylivieskan Kuula | 44:27.7 | 5:58.6 | 14:10.5 (31.) | 29:12.5 (27.) |
28. | Antti-Jussi Raappana | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 44:40.2 | 6:11.1 | 13:37.3 (17.) | 28:20.9 (17.) |
29. | Christian Hilden | IF Femman | 44:49.0 | 6:19.9 | 14:08.8 (30.) | 29:12.2 (26.) |
30. | Casper Höglund | IF Sibbo-Vargarna | 44:52.9 | 6:23.8 | 14:11.4 (32.) | 29:18.5 (28.) |
31. | Santeri Kortejärvi | Borgå Akilles | 44:54.1 | 6:25.0 | 13:48.8 (21.) | 28:56.6 (25.) |
32. | Roni Hänninen | Vantaan Hiihtoseura | 45:02.3 | 6:33.2 | 14:19.7 (33.) | 29:27.3 (31.) |
33. | Lucas Finskas | IF Femman | 45:06.7 | 6:37.6 | 13:55.0 (28.) | 29:21.4 (29.) |
34. | Eemeli Eronen | Vantaan Hiihtoseura | 45:30.4 | 7:01.3 | 14:30.4 (36.) | 29:49.4 (33.) |
35. | Samuli Jalonen | Lempäälän Kisa | 45:33.3 | 7:04.2 | 14:20.3 (34.) | 29:25.7 (30.) |
36. | Juuso Ketonen | Orimattilan Jymy | 45:46.9 | 7:17.8 | 14:28.2 (35.) | 29:47.0 (32.) |
37. | Nico Hämäläinen | Maaningan Mahti | 46:38.5 | 8:09.4 | 14:36.2 (38.) | 30:19.4 (34.) |
38. | Vilho Koivula | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 47:06.2 | 8:37.1 | 14:49.2 (39.) | 30:36.5 (35.) |
39. | Aaro Parviainen | Ristiinan Urheilijat | 47:14.0 | 8:44.9 | 15:14.2 (41.) | 30:48.3 (37.) |
40. | Patrick Tallbäck | IF Femman | 47:20.9 | 8:51.8 | 14:35.3 (37.) | 30:47.1 (36.) |
41. | Jimi Leppälä | Ylivieskan Kuula | 48:35.5 | 10:06.4 | 15:30.4 (43.) | 32:04.7 (39.) |
42. | Jesse Kettunen | Iisalmen Visa | 48:40.6 | 10:11.5 | 15:13.1 (40.) | 31:41.6 (38.) |
43. | Lauri Saarela | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 50:11.0 | 11:41.9 | 15:25.9 (42.) | 32:19.0 (40.) |
DNF | Topias Kemppi | Espoon Hiihtoseura | 13:08.1 (12.) | - (-) | ||
DNS | Emil Sundell | IF Femman | ||||
DNS | Oskari Toivanen | Lahden Hiihtoseura | ||||
DNS | Leevi Vuorinen | Skiteam 105 | ||||
Sarjaluettelo |
M20 | Miehet 20 vuotta 20 km P, tilanne | ||||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) | 15 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Alexander Ståhlberg | Norrvalla Ski Team | 50:33.9 | 12:01.5 (1.) | 24:42.5 (1.) | 37:22.0 (1.) | |
2. | Emil Liekari | Vuokatti Ski Team Kainuu | 51:22.9 | 49.0 | 12:21.4 (2.) | 25:07.4 (2.) | 50:56.0 (40.) |
3. | Niilo Moilanen | Pohti SkiTeam | 51:58.5 | 1:24.6 | 12:26.8 (3.) | 25:33.0 (3.) | 51:32.0 (41.) |
4. | Matias Hyvönen | Lahden Hiihtoseura | 52:25.0 | 1:51.1 | 12:41.9 (6.) | 25:50.6 (4.) | 38:59.2 (2.) |
5. | Jussi Hyytiäinen | Jämsänkosken Ilves | 53:02.5 | 2:28.6 | 12:41.7 (5.) | 25:53.6 (5.) | 39:14.2 (3.) |
6. | Gabriel Gledhill | Strathcona Nordic Ski Club | 53:12.5 | 2:38.6 | 12:48.1 (7.) | 26:08.9 (7.) | 39:28.8 (5.) |
7. | Tino Stenman | Ylöjärven Ryhti | 53:17.6 | 2:43.7 | 12:40.2 (4.) | 25:59.6 (6.) | 39:28.7 (4.) |
8. | Petteri Mattila | Norrvalla Ski Team | 53:32.4 | 2:58.5 | 12:50.3 (9.) | 26:10.6 (8.) | 39:39.3 (6.) |
9. | Eemil Helander | Keuruun Kisailijat | 54:05.7 | 3:31.8 | 12:50.4 (10.) | 26:18.0 (9.) | 40:10.1 (8.) |
10. | Veeti Pyykkö | Liperin Hiihtoseura | 54:22.9 | 3:49.0 | 12:50.6 (11.) | 26:24.9 (10.) | 40:01.2 (7.) |
11. | Rasmus Ähtävä | Lahden Hiihtoseura | 54:35.1 | 4:01.2 | 12:50.2 (8.) | 26:37.5 (11.) | 40:26.1 (9.) |
12. | Eero Mannila | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 54:59.8 | 4:25.9 | 13:13.5 (21.) | 27:05.6 (16.) | 40:54.1 (11.) |
13. | Valtteri Pennanen | Puijon Hiihtoseura | 55:06.2 | 4:32.3 | 13:08.8 (18.) | 26:56.8 (14.) | 40:55.7 (12.) |
14. | Onni Mäkelä | Keuruun Kisailijat | 55:17.8 | 4:43.9 | 13:10.2 (19.) | 26:48.1 (13.) | 40:46.3 (10.) |
15. | Aapo Haataja | Ylöjärven Ryhti | 55:41.7 | 5:07.8 | 13:26.6 (27.) | 27:18.2 (23.) | 41:16.9 (16.) |
16. | Jaakko Mattila | Himangan Urheilijat | 55:52.8 | 5:18.9 | 12:59.9 (14.) | 27:16.7 (20.) | 41:21.4 (17.) |
17. | Akseli Lindgren | Raision Kuula | 55:53.0 | 5:19.1 | 13:06.5 (16.) | 27:10.7 (17.) | 41:03.7 (13.) |
18. | Jarkko Kukkonen | Visa Ski Team Kemi | 55:54.7 | 5:20.8 | 13:08.5 (17.) | 27:01.4 (15.) | 41:12.1 (15.) |
19. | Aapo Taipale | Vetelin Urheilijat | 55:59.8 | 5:25.9 | 12:52.4 (12.) | 26:43.0 (12.) | 41:04.6 (14.) |
20. | Sakari Hynynen | Ski Jyväskylä | 56:03.1 | 5:29.2 | 13:06.2 (15.) | 27:16.0 (19.) | 55:35.9 (42.) |
21. | Robin Mäenpää | Team Nordic Athlete | 56:14.0 | 5:40.1 | 13:20.3 (23.) | 27:13.4 (18.) | 41:32.3 (18.) |
22. | Valtteri Heinimaa | Tampereen Yritys | 56:17.7 | 5:43.8 | 13:26.6 (27.) | 27:29.3 (24.) | 41:55.1 (23.) |
23. | Niilo Syrjälä | Valkeakosken Haka | 56:20.6 | 5:46.7 | 13:26.0 (26.) | 27:29.8 (26.) | 41:38.9 (19.) |
24. | Juho Repo | Simpeleen Urheilijat | 56:26.3 | 5:52.4 | 13:37.3 (30.) | 27:48.3 (28.) | 42:01.7 (24.) |
25. | James Slimon | Highland Nordic | 56:37.1 | 6:03.2 | 13:24.5 (25.) | 27:29.3 (24.) | 41:47.4 (22.) |
26. | Samppo Kumpumäki | Pohti SkiTeam | 56:46.6 | 6:12.7 | 13:20.5 (24.) | 27:17.2 (21.) | 41:41.3 (21.) |
27. | Iiro Uusitalo | Valkeakosken Haka | 56:56.6 | 6:22.7 | 13:12.4 (20.) | 27:17.8 (22.) | 41:40.2 (20.) |
28. | Antti Rolig | Ski Jyväskylä | 57:05.7 | 6:31.8 | 56:36.1 (48.) | 27:49.0 (29.) | 42:20.1 (26.) |
29. | Casper Hjerpe | Norrvalla Ski Team | 57:11.4 | 6:37.5 | 13:43.1 (31.) | 27:54.8 (30.) | 56:42.9 (43.) |
30. | Santeri Leikas | Norrvalla Ski Team | 57:16.1 | 6:42.2 | 13:17.1 (22.) | 27:38.3 (27.) | 42:19.8 (25.) |
31. | Matias Sippo | Kangasniemen Kalske | 57:49.0 | 7:15.1 | 13:34.1 (29.) | 27:58.4 (31.) | 42:30.4 (27.) |
32. | Antti-Jussi Räsänen | Puijon Hiihtoseura | 57:57.9 | 7:24.0 | 13:48.1 (34.) | 28:13.3 (32.) | 42:55.1 (28.) |
33. | Topias Torvinen | Ylöjärven Ryhti | 58:18.5 | 7:44.6 | 13:47.1 (33.) | 28:16.4 (33.) | 42:55.2 (29.) |
34. | Jasper Saarinen | Lahden Hiihtoseura | 59:01.4 | 8:27.5 | 28:15.0 (46.) | 43:26.1 (45.) | 58:31.5 (44.) |
35. | Oskari Tanninen | Valkeakosken Haka | 59:25.3 | 8:51.4 | 14:05.1 (36.) | 28:55.4 (37.) | 43:56.5 (33.) |
36. | Amos Nordman | Borgå Akilles | 59:32.2 | 8:58.3 | 13:48.8 (35.) | 28:41.8 (35.) | 43:41.7 (30.) |
37. | Saku Miettinen | Imatran Urheilijat | 1:00:08.4 | 9:34.5 | 13:45.9 (32.) | 28:27.1 (34.) | 43:44.8 (31.) |
38. | Miska Minkkinen | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 1:00:51.5 | 10:17.6 | 44:37.6 (47.) | 1:00:18.5 (46.) | - (-) |
39. | Jukka Vähävihu | Hämeenlinnan Hiihtoseura | 1:00:55.3 | 10:21.4 | 14:09.1 (38.) | 29:33.6 (39.) | 45:05.1 (34.) |
40. | Santeri Mäkelä | Himangan Urheilijat | 1:01:14.9 | 10:41.0 | 14:22.0 (40.) | 29:46.8 (41.) | 45:10.5 (35.) |
41. | Atte Huttunen | Iisalmen Visa | 1:01:35.8 | 11:01.9 | 14:24.5 (41.) | 29:43.4 (40.) | - (-) |
42. | Ivar Thors | Vörå IF | 1:01:58.1 | 11:24.2 | 14:34.5 (42.) | 30:07.6 (44.) | 45:48.3 (37.) |
43. | Onni Koskela | Ylöjärven Ryhti | 1:02:21.8 | 11:47.9 | 14:35.6 (44.) | 29:59.2 (42.) | 45:53.1 (38.) |
44. | Jussi-Matti Rahja | Kalajoen Junkkarit | 1:04:44.3 | 14:10.4 | 14:35.2 (43.) | 30:03.3 (43.) | 47:58.9 (39.) |
DNF | Ville Muhonen | Jämsänkosken Ilves | 14:09.3 (39.) | 28:46.8 (36.) | 43:46.3 (32.) | ||
DNF | Eino Koivula | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 14:07.2 (37.) | 29:23.4 (38.) | 45:34.8 (36.) | ||
DNF | Leevi Virkkala | Sievin Sisu | 12:56.0 (13.) | - (-) | - (-) | ||
DNF | Miro Jylkkä | Ylivieskan Kuula | 14:44.2 (45.) | - (-) | - (-) | ||
DNS | Julius Mäkinen | Kankaantaan Kisa | |||||
DNS | Eetu Lakanen | Perhon Kiri | |||||
DNS | Samuli Kuusinen | Jämin Jänne | |||||
DNS | Lauri Vähävihu | Hämeenlinnan Hiihtoseura | |||||
DNS | Kalle Ijäs | Jämsänkosken Ilves | |||||
DNS | Saku Siren | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | |||||
DNS | Olli-Pekka Laitila | Vehkalahden Veikot | |||||
Sarjaluettelo |
M23 | Miehet 23 vuotta 20 km P, tilanne | ||||||
Sija | Kilpailija | Seura | Tulos | Ero | 5 km (Sij.) | 10 km (Sij.) | 15 km (Sij.) |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Petteri Koivisto | Puijon Hiihtoseura | 50:10.8 | 11:59.5 (1.) | 24:21.9 (1.) | 37:02.3 (1.) | |
2. | Miro Karppanen | Imatran Urheilijat | 50:47.6 | 36.8 | 12:03.2 (2.) | 24:46.5 (2.) | 37:37.9 (2.) |
3. | Arsi Ruuskanen | Siilinjärven Hiihtoseura | 51:01.1 | 50.3 | 12:17.6 (6.) | 25:03.2 (4.) | 37:50.4 (3.) |
4. | Remi Lindholm | IF Minken | 51:12.2 | 1:01.4 | 12:10.2 (4.) | 25:06.1 (6.) | 37:58.3 (4.) |
5. | Johannes Vuorela | IF Minken | 51:17.7 | 1:06.9 | 12:12.8 (5.) | 25:05.0 (5.) | 38:00.9 (5.) |
6. | Juuso Tossavainen | Kuusamon Erä-Veikot | 51:21.0 | 1:10.2 | 12:08.4 (3.) | 24:53.7 (3.) | 38:01.2 (6.) |
7. | Lassi Vuorinen | Skiteam 105 | 51:58.0 | 1:47.2 | 25:12.6 (46.) | 38:23.7 (44.) | 51:30.7 (42.) |
8. | Lauri Mannila | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 52:16.7 | 2:05.9 | 12:19.0 (7.) | 25:33.0 (10.) | 38:48.7 (9.) |
9. | August Högnabba | IF Åsarna | 52:17.9 | 2:07.1 | 12:27.3 (9.) | 25:32.6 (9.) | 38:46.1 (8.) |
10. | Eelis Valikainen | Kalajoen Junkkarit | 52:24.2 | 2:13.4 | 12:20.0 (8.) | 25:21.9 (7.) | 38:39.6 (7.) |
11. | Roni Lukkarinen | IF Minken | 52:29.5 | 2:18.7 | 38:40.4 (47.) | 52:00.8 (48.) | - (-) |
12. | Nico Bennert | Kuusamon Erä-Veikot | 52:53.2 | 2:42.4 | 12:31.5 (14.) | 25:32.0 (8.) | 39:01.4 (10.) |
13. | Oskari Hökkä | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 53:05.3 | 2:54.5 | 12:29.3 (12.) | 26:01.5 (13.) | 39:24.4 (12.) |
14. | Olli Ahonen | Imatran Urheilijat | 53:20.3 | 3:09.5 | 12:36.1 (15.) | 26:09.5 (16.) | 39:42.0 (15.) |
15. | Kalle Parantainen | IF Minken | 53:23.3 | 3:12.5 | 12:29.1 (11.) | 25:41.3 (11.) | 39:05.6 (11.) |
16. | Tomi Santasalo | Jämin Jänne | 53:23.6 | 3:12.8 | 39:18.1 (48.) | 52:54.4 (49.) | - (-) |
17. | Ville Vakkila | Kuusamon Erä-Veikot | 53:23.8 | 3:13.0 | 12:41.4 (16.) | 26:02.9 (14.) | 39:31.8 (14.) |
18. | Leo Rantahalvari | Skiteam 105 | 53:27.9 | 3:17.1 | 12:41.8 (17.) | 39:42.2 (45.) | 53:01.2 (43.) |
19. | Niko Husu | Kuusamon Erä-Veikot | 53:37.7 | 3:26.9 | 12:27.9 (10.) | 25:43.7 (12.) | 39:24.9 (13.) |
20. | Santeri Pirneskoski | Visa Ski Team Kemi | 53:55.3 | 3:44.5 | 12:43.1 (18.) | 26:11.1 (17.) | 40:04.2 (16.) |
21. | Verneri Poikonen | Äänekosken Huima | 54:09.7 | 3:58.9 | 40:02.5 (49.) | 53:42.3 (50.) | - (-) |
22. | Väinö Kotro | Vehkalahden Veikot | 54:16.0 | 4:05.2 | 13:02.6 (23.) | 26:25.3 (19.) | 40:06.6 (17.) |
23. | Alex Svartsjö | IF Femman | 54:32.0 | 4:21.2 | 12:55.7 (19.) | 26:28.6 (20.) | 40:13.3 (20.) |
24. | Juha Nurmi | Kuusamon Erä-Veikot | 54:34.8 | 4:24.0 | 12:59.7 (21.) | 26:23.0 (18.) | 40:11.1 (19.) |
25. | Matias Lantta | Juvan Urheilijat | 54:36.8 | 4:26.0 | 13:00.0 (22.) | 26:39.8 (22.) | 40:21.6 (21.) |
26. | Wiljam Mattila | Keravan Urheilijat | 54:37.4 | 4:26.6 | 12:30.8 (13.) | 26:07.0 (15.) | 40:08.1 (18.) |
27. | Markus Kasanen | Liperin Hiihtoseura | 54:42.2 | 4:31.4 | 40:33.0 (50.) | 54:14.0 (51.) | - (-) |
28. | Benjamin Sundqvist | IF Minken | 54:47.9 | 4:37.1 | 13:14.9 (27.) | 26:43.1 (23.) | 40:43.4 (22.) |
29. | Hamish Wolfe | Huntly | 55:12.0 | 5:01.2 | 13:11.3 (25.) | 40:50.5 (46.) | 54:43.6 (44.) |
30. | Henri Erkkilä | Vantaan Hiihtoseura | 55:27.0 | 5:16.2 | 13:11.6 (26.) | 26:37.6 (21.) | 40:49.4 (23.) |
31. | Antti Ahvenjärvi | Espoon Hiihtoseura | 55:37.1 | 5:26.3 | 13:18.4 (30.) | 41:13.3 (47.) | 55:08.7 (45.) |
32. | Juuso Mattila | Himangan Urheilijat | 55:37.4 | 5:26.6 | 41:02.2 (51.) | 55:10.4 (52.) | - (-) |
33. | Markus Malmberg | Jämsänkosken Ilves | 56:07.2 | 5:56.4 | 13:25.9 (32.) | 27:23.9 (28.) | 41:31.9 (24.) |
34. | Erik Ingman | Espoon Hiihtoseura | 56:27.6 | 6:16.8 | 13:23.0 (31.) | 27:22.2 (27.) | 41:37.1 (25.) |
35. | Oskari Juutinen | Kuhmo-Ski | 56:39.5 | 6:28.7 | 13:09.4 (24.) | 27:18.8 (26.) | 41:41.0 (26.) |
36. | Ville Parantainen | IF Minken | 56:46.0 | 6:35.2 | 13:28.4 (34.) | 27:33.8 (29.) | 41:53.4 (27.) |
37. | Jonni Mukkala | Seinäjoen Hiihtoseura | 56:59.8 | 6:49.0 | 56:31.1 (53.) | 27:14.6 (25.) | - (-) |
38. | Ilmari Saarinen | Espoon Hiihtoseura | 57:15.8 | 7:05.0 | 13:29.1 (35.) | 27:34.1 (30.) | 42:16.7 (29.) |
39. | Arttu Kaario | Jämsänkosken Ilves | 57:39.2 | 7:28.4 | 13:18.1 (29.) | 27:36.5 (31.) | 42:15.2 (28.) |
40. | Erno Kantanen | Juvan Urheilijat | 58:16.6 | 8:05.8 | 13:45.1 (37.) | 28:11.7 (34.) | 43:01.0 (31.) |
40. | Petteri Laurén | Team Skiers | 58:16.6 | 8:05.8 | 13:26.0 (33.) | 27:47.0 (32.) | 42:49.9 (30.) |
42. | Axel Nordman | Borgå Akilles | 58:26.9 | 8:16.1 | 13:56.6 (39.) | 28:33.8 (36.) | 43:18.9 (32.) |
43. | Elias Valikainen | Kalajoen Junkkarit | 59:01.1 | 8:50.3 | 13:55.0 (38.) | 28:41.8 (38.) | 43:39.3 (33.) |
44. | Joni Rauhansalo | Valkeakosken Haka | 59:04.9 | 8:54.1 | 13:35.0 (36.) | 28:26.6 (35.) | 43:42.1 (34.) |
45. | Jussi Jussila | Jämin Jänne | 59:55.6 | 9:44.8 | 13:57.0 (40.) | 28:39.0 (37.) | 44:04.2 (36.) |
46. | Jaakko Kotajärvi | Taivalkosken Metsä-Veikot 85 | 1:00:52.6 | 10:41.8 | 14:17.9 (41.) | 29:26.6 (39.) | 44:51.4 (37.) |
47. | Tuomas Törnvall | Kalajoen Junkkarit | 1:01:05.2 | 10:54.4 | 14:21.3 (42.) | 29:34.8 (40.) | 45:05.6 (38.) |
48. | Saku Hakulinen | Vehkalahden Veikot | 1:03:12.0 | 13:01.2 | 14:28.7 (43.) | 30:01.7 (41.) | 46:13.1 (39.) |
49. | Lauri Hievanen | Ski Jyväskylä | 1:03:30.4 | 13:19.6 | 14:56.1 (44.) | 30:58.0 (42.) | 46:59.4 (40.) |
50. | Hannes Hyytiäinen | Jämsänkosken Ilves | 1:04:14.6 | 14:03.8 | 47:25.4 (52.) | 1:03:42.6 (53.) | - (-) |
51. | Eerik Nurminen | Kangasalan Kisa | 1:06:22.1 | 16:11.3 | 15:19.5 (45.) | 32:07.9 (43.) | 48:51.6 (41.) |
DNF | Eero Iso-Tryykäri | Espoon Hiihtoseura | 13:17.3 (28.) | 28:01.7 (33.) | 43:45.2 (35.) | ||
DNF | Onni Rantahalvari | Skiteam 105 | 12:58.8 (20.) | 26:51.1 (24.) | - (-) | ||
DNF | Patrik Kuuttinen | IF Minken | - (-) | - (-) | - (-) | ||
DNF | Aapo Tilli | Vehkalahden Veikot | - (-) | - (-) | - (-) | ||
DNS | Niilo Helkama | Espoon Hiihtoseura | |||||
DNS | Miska Poikkimäki | Vuokatti Ski Team Kainuu | |||||
Sarjaluettelo |